How to follow Team GB skaters at the Winter Olympics

The Winter Olympics will be broadcast around the world to millions of people. Here's how those based in the UK can follow our Team GB skaters.

How to watch the Winter Olympics

Every event will be broadcast live Eurosport and Discovery+. For audiences in the UK the BBC will be covering all the action with an extensive schedule throughout Beijing 2022.

BBC One will show live events from midnight until 6am. The coverage will then switch to BBC Two from 6am until 9am before returning to BBC One at 09:15am. Extended replays will be shown on BBC Two everyday from 3pm with Today at the Games show at 7pm on BBC Two. At 8pm BBC Three will show extended highlights.

There will also be a second stream throughout on the BBC Red Button, BBC iPlayer & BBC Sport website.


Make sure you are following British Ice Skating on Instagram, Twitter and Facebook to get all the latest news, results and insight from the Games.


Live results from the Team GB app

Get instant results and medal notifications, plus a schedule of all the winter sports happening in Beijing on the Team GB app.

It is sure to be one of the best places to go to get news and extra content throughout the Games.


Click here to download it now.


When are Team GB skaters on the ice?

*Dependant on qualification / ST = Short Track / LT = Long Track / All times GMT


Saturday 5th Feb

11:00-11:24 - Women’s 500m Heats ST – Kathryn Thomson

11:38-12:10 - Men’s 1000m Heats ST – Niall Treacy / Farrell Treacy


Monday 7th Feb

08:30 - 09:50 - Women’s 1500m LT – Ellia Smeding

11:30-13:04 - Women’s 500m & Men’s 1000m quarter-finals, semi finals and finals ST*


Tuesday 8th Feb

10:30-11:50 - Men’s 1500m LT – Cornelius Kersten


Wednesday 9th Feb

11:00-11:30 - Men’s 1500m quarter-finals ST – Farrell Treacy

11:44-12:16 - Women’s 1000m heats ST – Kathryn Thomson

12:29-12:44 - Men’s 1500m semi-finals ST*

13:13-13:28 - Men’s 1500m Finals*

Friday 11th Feb

11:00-11:16- Women’s 1000m quarter-finals ST *

11:55-12:03 - Women’s 1000m semi-finals ST*

12:37-12:49 - Women’s 1000m finals ST*


Saturday 12th Feb

08:53-09:32 - Men’s 500m LT – Cornelius Kersten

11:07-14:38 - Ice Dance - Rhythm Dance – Lilah Fear & Lewis Gibson


Monday 14th Feb

01:22-04:36 - Ice Dance - Free Dance*


Tuesday 15th Feb

10:08-14:25 - Women Single Skating - Short Program – Natasha McKay


Wednesday 16th Feb

11:30-12:30 Women’s 1500m quarter and semi-finals ST – Kathryn Thomson

13:11-13:26 - Women’s 1500m finals ST*

Thursday 17th Feb

08:30 - 09:42 - Women’s 1000m LT – Ellia Smeding

10:08-13:57 - Women Single Skating - Free Skating *


Friday 18th Feb

08:30-09:40 - Men’s 1000m LT – Cornelius Kersten